Az anyaglista oldalon feltöltött elemeket a kiválasztott táblára automatikusan kioptimalizálja a beállításainknak megfelelően.
- A bal oldali sáv tetején lehet beállítani az optimalizálás paramétereit, és az optimalizálással a folyamatot elindítani.
- Alatta az elkészített szabászterv statisztikai adatai olvashatók ki.
- Mellette jelenik meg egy tábla szabászterve. A táblák, és a vágható lapok száma nincs korlátozva.
Maradék, hulladék kezelés
- A program külön kezeli a maradékot és a hulladékot (világos- és sötétszürke). Hogy mettől számít maradéknak egy lap, azt a beállítások oldalon lehet beállítani.
- A maradék lapokat a következő optimalizálásnál a program automatikusan fel tudja használni.
- A táblák száma információban zárójelben megjelenik, hogy hány maradék lett felhasználva.
Forgatások kezelése
- A forgathatóra állított lap sorszáma sárga alapon jelenik meg.
- Amennyiben optimalizálás után az ilyen lap ténylegesen el is fordul, azt a program piros kerettel jelzi. Az áthúzása is fordul, valamint a méretei után kiíródik egy F betű zárójelben.
- Az élzárást jelölő aAbB betűk is felcserélődnek, és a B-k lesznek elől.
- A program automatikusan a keskeny magas elemeknél függőlegesen írja ki a méreteket, de ez a kijelölt lap adatainál módosítható. Függőleges írásnál csak a méretek jelennek meg.
- A lap jobb szélén megjelenik egy méretlista az azonosító számokkal.
Optimalizálási módszerek
- A felső öt ikonnal választhatunk a vágás stílusok közül.
- Az első a szabad vágás. Ilyenkor minden rendelkezésére álló variációt kipróbál a program.
- A másodiknál elsősorban szálirányba vág úgy, hogy teljesen végigvágott csíkokba rendezi az elemeket, de a maradék helyeket felhasználhatja újabb csíkokhoz.
- A harmadik a szálirányú szigorú csíkba vágás esetén a maradékokat sem lehet megbontani. Ilyenkor minden eltérő keresztirányú méret külön csíkba kerül. Nem gazdaságos, viszont nagyon keveset kell forgatni a lapokat vágás közben. Nagyobb mennyiségeknél megérheti.
- A negyedik és az ötödik ugyanaz mint az előző kettő, csak keresztirányban.
Az optimalizálás folyamata
- Az optimalizálás gomb megnyomása után kirajzolódik a szabásztérkép.
- A program minden módszerhez sok féle variációt kipróbál, amiből kiválasztja a legoptimálisabb kiosztást. A statisztikák legfelső 3 értékét figyeli.
- Minél kevesebb táblára férjen ki
- Minél nagyobb legyen a felhasználható maradék
- Minél kisebb legyen a vágáshossz.
- Menet közben folyamatosan mutatja az épp legjobb értékeket, valamint a módszer ikonok mellett a kipróbált variációk számát.
- A gyors kapcsoló bekapcsolásával a sok időt igénylő módszereket a gép kihagyja.
- 300 szabott elem felett ez automatikusan bekapcsolódik, hogy véletlenül ne kelljen nagyon sokat várni. Persze ez kikapcsolható, csak számolni kell azzal, hogy esetleg nagyon sokáig tart, viszont jobb eredmény jöhet ki.
Az optimalizálás megszakítása
- A folyamat bármikor megszakítható a szóköz (space) billentyű lenyomásával. Nem feltétlenül áll le azonnal a folyamat, a billentyűt nyomva kell tartani, amíg meg nem áll. Ilyenkor az addigi legjobb módszer lesz az eredmény.
Folyamatos véletlenszerű optimalizálás
- A folyamatos véletlenszerű kapcsoló alkalmazásakor a program teljesen máshogy dolgozik. A különböző módszerekhez tartozó paramétereket véletlenszerűen változtatja, így elképzelhető, hogy még jobb eredményt kaphatunk, de ez nem szükségszerű. A keresés folyamatosan megy, az épp legjobb eredmény kiíródik a három sárga mezőbe.
- A folyamatot csak a szóköz (space) billentyű lenyomva tartásával lehet megállítani!
Maradékok aktualizálása
Optimalizálás után a maradékok aktualizálása gombbal a felhasznált maradékok törlődnek, az újak pedig bekerülnek a listába.
Statisztikák
- Külön jelennek meg az összesített, az aktuális tábla, és a kiválasztott lap statisztikai adatai.
- Az árkalkuláció teljesen független a gyártás-előkészítő rész árkalkulációjától, csak a tábláknál és a vágás tulajdonságoknál beírt értékekkel dolgozik.
- A lapok egérrel kijelölhetők. Ilyenkor a rajzon kékre vált, és a kiválasztott lap adatai alatt megjelenik annak neve és a méretei. Itt állítható laponként a forgathatóság is, valamint a méretek kiírása függőlegesen.
Tábla adatok
- A szabásztérkép feletti gombsoron választhatunk a táblák közül, ha több táblára jött ki a kiosztás.
- A gombok felett olvasható az adott táblán a kihasználtság százalékban.
- 20 tábla felett 20-as blokkban jelennek meg a gombok.
Vágások pozíciói
- A felső soron található ikonnal lehet a vágások abszolút pozícióit kiírni a tábla mellé és alá.
Nyomtatás
- Az ikon megnyomásával az összes tábla rajza, a fejléc, valamint a lista külön lapra kinyomtatódik a beállítások oldalon beállítottaknak megfelelően. A monitoron megjelenő rajz és szövegek nyomtatási képnek is megfelelnek, azzal a különbséggel, hogy a nyomtatás fekete-fehér lesz, és a maradék, hulladék szürkéit viszont ki lehet kapcsolni (festék takarékossági szempontok). Beállítható, hogy az azonos táblákat nem nyomtassa ki többször.
- Lehetőség van címke (etikett) nyomtatására. Minden kiszabandó lapról az adataival külön címke nyomtatódik. A beállítások oldalon lehet a címke méreteit, és megjelenési formáját megadni. Az ikon melletti két mezőbe lehet beírni, hogy az első nyomtatási oldalon hányadik sor hányadik elemétől induljon a nyomtatás. Erre akkor van szükség, amikor egy már félig felhasznált papíron szeretnénk folytatni a címkék nyomtatását.
- A ikonnal tudjuk megnyitni az optimalizálás beállításokat.
Hozzászólások
0 hozzászólás
Hozzászólások írásához jelentkezzen be.