Ezen az oldalon korpuszos-frontos bútorelemeket készíthetünk egyszerűen és gyorsan.
Azonosítás
- Itt írhatjuk be a tervezni kívánt bútor nevét és a megjegyzést. A név a bútor fájlneve is lesz egyben. Vigyázat! a névben bizonyos speciális karakterek nem lehetnek (pl.: ? *) , de a megszokottól eltérően a / (per) használható, mivel sokan alkalmazzák a bútorok megnevezésében. A fájlnévben ez a karakter automatikusan lecserélődik egy ritkán használt speciális karakterre (¤).
- Ha a multi be van kapcsolva (lásd lejjebb), akkor a név mögött megjelenik a folytatás mező. Ilyenkor a névhez hozzáadódnak a multi megkülönböztető karakterei, majd a folytatás mezőbe írt szöveg. Pl.: a bútor neve: bútor20xx , akkor a név mezőbe kell írni, hogy: bútor , a multi a 20, ami a szélességi megkülönböztetés. Ezeket, a különböző szélességekhez, a bútor adatbázis/főcsoportok, csoportok oldalon lehet beállítani. Majd végül az xx , amit a folytatás mezőbe kell írni. Természetesen a folytatás mezőt nem kötelező kitölteni.
- A megjegyzés mező kitöltéséhez van egy segítség, ami a jobb szélénél lévő ikonnal nyitható meg, vagy zárható be. Ilyenkor megjelenik két lista különböző szavakkal feltöltve. Ezekre kattintva a szavak beíródnak a megjegyzésbe úgy, hogy eléjük még egy vessző és egy szóköz is kerül, (a széles oszlop előtt csak szóköz), így folyamatosan lehet kialakítani a kívánt szöveget. A táblázat a beállítások lapon alakítható. Természetesen hagyományos módon bármi beírható. A mező mellett lévő törlő ikonnal lehet az egészet kitörölni. Az automata név funkció ad a bútornak egy nevet, ami a megjegyzésbe beválogatott címszavak kezdőbetűinek és számok összessége lesz.
- A csoport valamelyik link mezőjére kattintva választhatjuk ki, hogy a bútort melyik bútorcsoport, melyik alcsoportjába mentsük majd el. Mind a csoportot, mind az alcsoportot meg kell adni. A csoportok neveit megváltoztatni, vagy új csoportot létrehozni szintén a bútor adatbázis/főcsoportok, csoportok oldalon lehet.
- A típus linkre kattintva választhatunk az előre definiált bútortípusok közül. Pl.: alsószekrény, kamraszekrény, sarokszekrény stb. Típus választás nélkül nem lehet bútort generálni. A típusok definiálását az automata típusok oldalon találhatjuk, ami a felső ikonsorról érhető el. Itt bárki létrehozhat akár új típusokat is.
- A MENTÉS gombbal hozhatjuk létre az új bútorunkat a különböző beállítások elvégzése után. Ha visszalépünk a bútoreditorba, akkor megjelenik az új bútor szerkezeti rajza. Itt minden szükséges további változtatást elvégezhetünk, amit esetleg itt nem lehetett automatikusan megvalósítani.
Méretek, pozíciók
- Az alsó nézőképen csak akkor jelenik meg a bútor, ha a kezdő méret mindhárom értéke meg van határozva.
- Ezt dimenziónként egy fix értékkel (fehér mező), és/vagy egy csatolt (linkelt) mérettel (kék mező) adhatjuk meg.
- Ha felül választottunk már bútorcsoportot, (ajánlott ezzel kezdeni) akkor a tégla színű mezőkben megjelennek az adott bútorcsoporthoz rendelt leggyakoribb méretek. Ha ezekre kattintunk, akkor a kiválasztott érték automatikusan beíródik fix méretnek. Ezek feltöltése, módosítása a bútor adatbázis/főcsoportok, csoportok oldalon található.
- Ha jobb egérgombbal kattintunk a számokra, akkor azok kijelölődnek, fehérre változik a mező, ill. vissza.
- A sorok jobb szélén lévő törlő gombokkal törölhetjük a kijelöléseket.
- A kijelölt értékek lesznek majd a bútor választható fix méretei, függetlenül attól, hogy a dinamikus méretváltoztatás be van kapcsolva, vagy nincs. Ha nincs, akkor csak az adott fix méretekben lehet majd a bútort megjeleníteni, ha be van kapcsolva, akkor a min. és max. értékek között bármilyen értéket felvehet.
- A kék (link) mezőre kattintva egy listából választhatunk a dinamikus méretek rövidítései közül (pl.: alsószekrény magasság - Am, felsőszekrény 1. magasság - Fm1, stb.). Ilyenkor a bútor kezdő befoglaló mérete mindig a kiválasztott méret éppen aktuális értéke lesz. A linkelt méretek törlése a jobb egérgomb lenyomásával történik. A méret rövidítések listáját a beállítások oldalon lehet szerkeszteni, a méreteket pedig a méretrendszer oldalon lehet átállítani. Amennyiben van linkelt méret megadva, akkor a baloldali halvány mezőben megjelenik az éppen aktuális értéke + a fix érték, vagyis a bútor tervezett mérete.
- Ha az automatikus magasság be van kapcsolva, akkor magasság értéket nem lehet megadni, a bútor magassága a kiválasztott osztások, frontok magasságaitól függ. Ilyenkor a halvány mezőben megjelenik az aktuális magasság értéke.
- A beállításokról, értékekről sémák készíthetők, amik a linkeket nem tartalmazzák. Ezek a táblázat alatti kis négyzetekre kattintva hívhatók elő.
Multi
- A multi kapcsoló bekapcsolásával egy újabb sor jelenik meg. Lehetőségünk nyílik arra, hogy egy beállítással egyszerre több azonos beosztású, de különböző szélességű bútort tudjunk generálni.
- A megjelenő új soron lesznek azok a karakterek, amelyekkel a bútor kódjában megkülönböztetik majd a méreteket. Ezek szerkesztése a bútor adatbázis/főcsoportok, csoportok oldalon lehetséges. Minden szélességi mérethez kell tartoznia megkülönböztető szövegnek, persze mindegyikhez másnak.
- Ezen a soron jelölhetjük ki egérkattintással, hogy milyen szélességű bútorokat készítsünk el.
- A MENTÉS gomb megnyomásával annyi bútor készül el, ahány mezőt bejelöltünk a multi soron, mindegyiknek más lesz a neve és a fájlneve, ami a fent beállítható névből + a megkülönböztető karakterekből + a mögé írt részből áll majd.
- A sor jobb szélén lévő törlő gombbal törölhetjük a kijelöléseket.
Elrendezés
Ezen a területen lehet a bútor elrendezését beállítani.
- Minden vízszintes sor a táblázaton megfelel a bútor egy osztásának.
- Alulról felfelé kell a bútort felépíteni, maximum 10 osztással.
- A táblázat első blokkjával lehet a bútor elrendezését beállítani. A bal szélső, jelöletlen oszloppal lehet az osztást törölni.
- Az ábrákkal jelölt oszlopok megfelelő mezőjére kattintva választható ki az aktuális osztás típusa. Ezek sorrendben: nyíló ajtó, bukó ajtó, kihúzós ajtó, fiók, magas fiók, vakfiók, üres és gép.
- A nyíló ajtó automatikusan balos lesz, amit berendezéskor át lehet állítani. A bukó ajtó a bútor magassági kezdő pozíciójától és a front bútoron belüli helyzetétől függően alulról vagy felülről bukik. (A választóvonal 1 m, a front alja). A fogantyúk helyzete az ajtókon hasonlóképpen követi a front magasságát. Vakfiók esetén a fiókelőre nem kerül fogantyú, és mögötte nem lesz fiókbelső. A gépes egység a nyitotthoz hasonlóan szintén üres lesz, de technikailag más lesz a megoldás, nincs hátfal stb. Ilyenkor a típus választásánál is gépes típust kell választani.
A második blokkban az osztások méretei állíthatók be.
- A fiókok egy előre beállított magassági méretben fognak megjelenni. A normál és vakfiókok magassága a méretrendszerben beállítható 1., míg a magasfióké a 3. fiókméret lesz, de ezek az automata típusok szerkesztésénél átállíthatók.
- Az ajtók magasságai automatikusan számolódnak ki, mindig a maradék érték egyenletes elosztásával.
- Az első két szürke mezőben az osztáson lévő front valódi mérete olvasható ki, akkor is ha az osztáson nincs is front (gépes vagy üres). A harmadik, fehér mezőbe egy fix, egyedi méret adható meg. A negyedik (kék) mezőbe egy dinamikus, linkelt méret állítható be, a méretekhez hasonlóan, egy méret rövidítéseket tartalmazó listából. A fix és a linkelt méretek is az osztásokra kerülő frontok tiszta magassági méretei, az összegük nem adják ki a bútor magasságát, mivel abba még a frontok alatti, feletti, és közötti luftok is benne vannak.
A luftokról és a korpusz vastagságáról egy tájékoztató jellegű felületet látunk a jobb felső sarokban.
- Amennyiben minden sornak a magassági mérete meg lett adva (pl. csak fiókokat tartalmazó bútorok), nem feltétlenül fognak a frontok a bútorba pontosan beleférni. Mivel az elemek alulról épülnek felfelé egymásra, az eltérés a felső lufton keletkezik.
- A fekete mezőn megjelenő piros szám figyelmeztetésként mutatja az aktuális felső luft értékét, ha az eltér a normálistól.
- A korpusz vastagsága átírható. Ennek közézárt frontoknál van jelentősége, hogy a méreteit pontosan visszakapjuk esetleg más korpusz vastagság esetén is.
A harmadik blokkban állítható be, hogy az osztáson lévő front üveges, vagy osztott legyen, és az osztásba hány polc kerüljön.
Illesztés fix magassághoz
- A táblázat alatti kapcsolóval egy kis vízszintes zöld vonal jelenik meg a sorok között, amit a nyilakkal lehet fel-le mozgatni. Ez jelképezi azt a magasságot, amit egy fix értékkel, vagy a dinamikus alsószekrény magasság kapcsolóval lehet beállítani.
- A bútor frontjainak magassága ennek megfelelően fog alakulni, az adott magasságban futni fognak az élek.
- Fontos! Még ha a dinamikus kapcsolót is alkalmazzuk, a bútor az éppen aktuális értékkel, de fix méretekkel készül el, a későbbi alsószekrény magasság átállítását nem fogja lekövetni! Ha úgy szeretnénk megoldani, hogy az a későbbiekben is méretkövető legyen, akkor az alsó frontoknak kell olyan linkelt méretet megadni, ami azt leköveti. Ilyenek az Fr-rel kezdődő rövidítésű méretek, amik a szabványos frontok méreteit adják vissza. Ezek nem beírható méretek a méretrendszerben, hanem kalkuláltak. A felül lévő elrendezés ábráján is egy ilyen példa található.
A MENTÉS gombbal hozhatjuk létre az új bútorunkat a különböző beállítások elvégzése után.
- Ha visszalépünk a bútoreditorba, akkor megjelenik az új bútor szerkezeti rajza. Itt minden szükséges további változtatást elvégezhetünk, amit esetleg itt nem lehetett automatikusan megvalósítani.
Ezzel az ikonnal léphetünk a típusok szerkesztésének oldalára.
Ezzel pedig a méret rövidítések és a megjegyzés szövegek oldalára.
Hozzászólások
0 hozzászólás
Hozzászólások írásához jelentkezzen be.