A tetőtéri gardrób rendszer egy a gardrób rendszerhez hasonló adatbázis, amivel a tetőtéri szobákban lévő ferde tetőlapos gardróbokat tudjuk megrajzolni.
A tetőtéri gardróbrendszer működése
A tetőtéri gardróbokat a Nappali-Háló címsor alatti tetőtér gardrób főcsoportban érhetőek el.
A bútorok dimenziót itt is, mint a gardrób adatbázisban méretrendszer elemekkel tudjuk állítani. A 3.8-as verziótól elérhető méretrendszer kivezetésekkel könnyedén tudjuk a berendezőben változtatni a méretrendszer elemeket, enélkül a rendszer nem tud megfelelően működni. Az ide tartozó összes méretet és kapcsolót a méretrendszer oldalán lehet megtalálni és állítani.
A tulajdonságban a tetőtéri gardrób frontokat a Tetőtér szűrésnél találjuk. Fontos, hogy a rendszer megfelelően működjön, a tetőtér gardrób frontnak kell kiválasztva lennie.
A gardróbokat keretekből kiindulva csatolásokkal tudjuk felépíteni a gardrób rendszerhez hasonlóan, azzal a különbséggel, hogy itt a frontokat és elválasztásokat is csatolásokkal tudjuk behelyezni.
Ebben a leírásban végig megyünk egy tetőtéri gardróbszekrény felépítésén, hogy bemutassuk a rendszer működését és funkcióit.
A tetőtéri gardrób alapból beállított méretrendszer kivezetései
A keret kivezetései
Tetőtéri gardrób méretek:
TT-G tető szög (INFO): A ferde tetőlap alsó részének a bezárt szöge a vízszintes síkkal. Ez az érték nem átírható, csak információként szolgál.
TT-G szélesség: A gardrób teljes szélessége.
TT-G Mélység: A gardrób teljes mélysége.
TT-G magasság: A gardrób teljes magassága.
TT-G felső szélesség: A gardrób egyenes tetőlapjának a szélessége. Lehet nulla, ha az egész tetőlap ferde.
TT-G tető oldali: A gardrób oldalának a magassága a ferde tetőlap alatt. (Az "alacsonyabb" oldallap magassága)
TT-G panel szám: A gardrób tolóajtóinak a száma (maximum 8 lehetséges).
TT-G lábazat magasság: A csatolt lábazat magassága.
TT-G belső osztók száma: A csatolható belső osztólapok száma. Csak Manuális panelkövetésnél releváns, automata panelkövetésnél a panel szám határozza meg a belső osztók számát. Automata panelkövetésnél ennek az értéknek minden esetben eggyel kevesebbnek kell lennie, mint a panel szám értéknek!
Tetőtéri gardrób kapcsolók:
Gardrób oldalsin: A piros csíkok jelölik az oldalra tehető ütköző síneket. A program lecsökkenti a szélső frontok méretét, ha van oldalsín.
Keret oldalmegoldás: Kiválasztható, hogy a tetőlapok és oldallapok milyen módon csatlakozzanak egymáshoz.
TT-Gardrób lábazat: Kiválasztható, hogy legyen-e lábazata a gardróbnak, vagy a fenék lap a padlón legyen.
TT Gardrób fenéklap: A fenéklapot beállíthatjuk, hogy osztásonként darabolva kerüljön be, vagy végig menjen a bútoron teljes szélességben. A 3. kapcsoló használatakor az alsó sín a lábazat előtt lesz a padlón, a lábazat mélysége pedig lecsökken a sín mélységének értékével.
TT-G osztás panelkövető: Az "A" betűvel jelzett kapcsoló az automata, az "M" betűvel jelzett kapcsoló a manuális.
- Automata panelkövetésnél a csatolt osztásokat a program arányosan csatolja be egyenlő távolságokra.
- Manuális panelkövetésnél az osztók közötti távolságokat méretrendszer értékekkel állíthatjuk.
Tolóajtók kivezetései
Tolóajtó méretek:
TT-G panel fogóprofil: A tolóajtón lévő fogóprofil vastagsága. A front ezzel az értékkel csökkentve lesz szélességben.
TT-G panel vastagság: A tolóajtó mélysége.
TT-G panel felső sín: A felső sínnek az a vastagsága, ahova a tolóajtó belecsúszik, tehát ez az érték nem csökkenti az ajtó magasságát, csak a sín szélességét változtatja vizuálisan.
TT-G sín görgő: Amennyiben plusz hely kell a görgőnek az alsó sínben, ezzel az értékkel tudjuk tovább csökkenteni a tolóajtót.
TT-G panelek átfedése: A tolóajtók ennyivel lógnak túl egymás mögött.
TT-G panel felső elállás: A felső sínnek az a vastagsága. Ezzel az értékkel már a tolóajtók magassági méretét is csökkentjük, de csak az egyenes részeken.
Tolóajtó kapcsolók:
TT gardrób X. ajtó poz: A szám helyén az aktuális tolóajtó száma jelenik meg. Itt az ajtó mélységi pozícióját tudjuk állítani, hogy a sín első, vagy hátsó részében legyen.
Osztások kivezetései
Itt csak 2 értéket találunk, amiből az első nem állítható, csak információ. A szám attól függ, hogy hányadik osztót választjuk ki, mindig az aktuális osztóhoz tartozó méreteket látjuk.
TT-G osztás X szél.: (INFO): Ez az előző osztóhoz képest lévő távolság. Manuális osztótávolságnál ez megegyezik az alsó érékkel. Automatikus osztótávolságoknál releváns, amikor egyenlően van felosztva a gardrób belseje, hogy milyen távol vannak az osztók egymástól. Az érték nem átírható.
TT-G osztás X szél.: Manuális panelkövetésnél itt állítható be az osztók távolsága. Az érték nem a gardrób bal oldalától, hanem az előző osztótól értendő. (Kivéve az első osztót, ami a gardrób bal oldalától számol értelemszerűen.)
Tetőtéri gardrób szekrény tervezése
A keret behelyezés és méretezése
Előszőr is azt kell tudnunk, hogy a gardrób szekrény jobb, vagy bal oldalán legyen a ferde tetőlap. Ennek megfelelően kell választanunk a két lehetséges keret között és berendezni a szobába. A kereteket a gardrób főcsoport Bal elemek, illetve Jobb elemek csoportjaiban találjuk.
Miután kiválasztottuk a nekünk megfelelő csoportot, rendezzük be a szobába a TT-G bal keretet, vagy a TT-G jobb keretet.
Miután behelyeztük a szobába a keretet, használjuk a méretrendszer kivezetéseket a méretek pontos beállításához. A dimenziók beállításához használjuk a kerethez tartozó méretrendszer kivezetéseket. A tetőlap szögét a program a felső szélesség és tető oldali (magasság) értékek alapján számolja ki. Válasszuk ki a keretet és nyissuk meg jobb egérgombbal a méretrendszer kivezetéseket.
A Gardrób oldalsínnel bekapcsolhatunk "ütköző" oldalsíneket. Ezek nem jelennek meg maguktól a gardrób szekrényben, hanem csatolni kell őket a kerethez.
A keret oldalmegoldást is érdemes most beállítanunk. Ez automatikusan újrarajzolja és újraszámolja a paneleket.
Panelek és osztók meghatározása
A belső osztások és tolóajtók száma lehet különböző. A tolóajtók számát a TT-G panel szám kivezetéssel állíthatjuk be, az osztók számát pedig a TT-G belső osztók száma kivezetéssel. Figyeljünk rá, hogy utóbbinál nem az osztások számát, hanem az osztók számát, vagyis a belső elválasztó panelek számát határozzuk meg!
A TT-G osztás panelkövető kapcsolóval tudjuk állítani, hogy a program automatikusan számolja ki az osztások pozícióit, vagy beírt értékkel szeretnénk az osztásokat meghatározni. A zöld "A" jelű kapcsoló a manuális, a piros "M" jelű kapcsoló a manuális beállítás.
Automata panelkövetésnél az TT-G belső osztók számát minden esetben állítsuk eggyel kisebbre, mint a TT-G panelek száma, hogy a rendszer megfelelően működjön. Ez esetben ugyanis a program az osztók pozícióit a panel szám alapján egyenletesen osztja el.
Lábazat, fenéklap beállítások
A fenéklapot/lábazatot csatolni tudjuk a kerethez, az elem neve: TT-G bal/jobb lábazat (kerettől függően). Érdemes az elején hozzácsatolni és akkor látni fogjuk a beállításokat, de természetesen csatolni azután is lehet, hogy a kapcsolókat a nekünk megfelelő állásokba állítottuk.
6 féle lábazat/fenéklap stílust tudunk állítani az 5 kapcsolóval. Előszőr ki kell választanunk az első két kapcsolóval, hogy szeretnénk-e magasított lábazatot, a TT-Gardrób lábazat kapcsolókkal:
- Nincs lábazat, ha ez a kapcsoló aktív. A fenék lap a padlón van.
- Egy állítható magasságú lábazatot tudunk bekapcsolni ezzel a kapcsolóval.
Ezután a fenéklap megoldást kell kiválasztanunk a TT Gardrób fenéklap kapcsolókkal:
- A fenék lap osztásonként darabolva lesz, ha az első kapcsoló aktív és nincs lábazat van kiválasztva. Amennyiben az emelt lábazat be van kapcsolva, akkor se lábazat, sem pedig fenéklapja nem lesz a gardróbnak. Mivel emelet lábazaton nem darabolják fel a fenék lapot soha, ezért ezt a kapcsoló kombinációt állítottuk arra, hogy ki lehessen kapcsolni mindkettő elemet.
- A fenék lap egy lapból áll. A tolóajtóhoz tartozó alsó sín a fenéklapon helyezkedik el.
- A fenék lap itt is egy lapból áll. A különbség, hogy az alsó sín a fenék lap/lábazat előtt található és a fenék lapból a sín vastagságát levonjuk.
Osztások csatolása
Az osztó paneleket a kerethez tartozó csatolások alatt találjuk. Az osztások képein lévő számok azt mutatják, hogy az adott osztó hányadik a sorban, balról számolva. Az első osztó lesz a legközelebb a gardrób bal oldalához. A szekrénybe annyi osztót tudunk becsatolni, ahányat meghatároztunk a méretrendszer kivezetésen, ha további osztókat csatolunk, azok már valószínűleg a gardróbon kívülre kerülnek.
- Ha automatikus panelkövetést állítunk be, akkor a program egyenlő részekre osztja fel a bútort szélességben és az osztókat egymástól egyenlő távolságra helyezi be. Automatikus panelkövetésnél az osztók számát a panelek száma határozza meg.
- Ha manuális panelkövetést választottunk, akkor előbb egy osztót kell csatolnunk, majd az osztót kijelölve tudjuk az osztók távolságát meghatározni a méretrendszer kivezetések segítségével a TT-G osztás x szél. értékkel. (Az x az aktuális osztó)
- Az osztók számát a keretre kivezetett TT-G belső osztók száma értékkel tudjuk megadni.
- Minden osztónak külön be kell állítani, hogy milyen távolságra legyen az előző osztótól, tehát az értéket nem a gardrób bal oldalától adjuk meg, hanem az előző osztótól.
A képeken látható első értéknek akkor van jelentősége, ha automatikus panelkövetést használunk. Ilyenkor kiolvashatjuk az osztó távolságát az előző osztótól.
Felező osztókat is lehetséges csatolni, ezek az osztás panelkövetésétől függetlenül mindig az adott osztás feléhez fognak bekerülni és csatolás után méretezhetőek. Ezek nézőképein egy .5 érték kerül az osztás száma után.
Ezen felül egy teljesen manuális osztó is behelyezhető, amely szabadon pozícionálható és méretezhető csatolás után.
Sínek csatolása
A síneket szintén a kerethez tudjuk csatolni. A képen látható síneket lehet csatolni, amit a program automatikusan fog behelyezni a gardrób szekrénybe a kapcsolók állásai alapján. A felső sín az egyenes tetőlaphoz csatolódik, a felső sín szög pedig a szögben álló ferde tetőlaphoz. A sínek mérete csatolás után rögzített, a pozícióját lehet változtatni.
Az oldalsó tartósínt anélkül is tudjuk csatolni, hogy a Gardrób oldalsín kapcsoló az első álláson van, de ilyenkor a frontokból nem lesz levonva a sín vastagsága.
A síneket kijelölve, a méretrendszer kivezetésekkel tudjuk állítani a vastagságukat.
Oldalsó sín kivezetés | Felső egyenes sín kivezetések |
TT-G oldalsó tartósín: Ezt az éréket a Gardrób oldalsín kapcsoló állásától függően a program levonja az első front bal oldalából és/vagy az utolsó front jobb oldalából. |
TT-G felső sín szélesség: A felső sín mélységi mérete. TT-G felső sín magasság: sín magassága, nem befolyásolja a front méretét. TT-G panel felső elállás: Az érték levonódik a front tetejéből, de csak az egyenes részeken. |
Alsó sín kivezetések | Szögben álló, ferde felső sín kivezetés |
TT-G alsó sín magasság: sín magassága, nem befolyásolja a front méretét. TT-G alsó sín szélesség: a sín mélységi mérete. |
TT-G panel felső sín: A frontok tetejéből levonja ezt az értéket, de csak a ferde részeken. |
Tolóajtók csatolása
A tolóajtókat a keret kijelölése után a csatolásoknál találjuk. A tolóajtókat balos keretnél balról, jobbos keretnél jobbról kezdjük el csatolni, tehát mindig onnan kezdjük a csatolást ahol az alacsonyabb oldallap van.
8 tolóajtót tudunk összesen csatolni és mindnek 3 változata van. Ferde, félig ferde és normál. Itt is fontos előre meghatározni, hogy mennyi tolóajtót szeretnénk használni, ugyanis ez alapján számolja ki a program, hogy mekkora nagyságú és milyen stílusú front kell az adott egységhez.
A tulajdonságokban a program automatikusan a gardrób frontot választja ki, amikor kiválasztjuk az adatbázis főcsoportját a berendezőben. A tolóajtók színeit a megszokott módon a tulajdonságokban tudjuk kiválasztani.
Figyelem! A rendszer csak ezzel a két fronttal működik megfelelően, ha a frontok nem illeszkednek pontosan, valószínűleg nem a megfelelő front van kiválasztva a tulajdonságokban.
Csatolható frontok
A képeken lévő számok azt jelzik, hogy hányadik ajtó lesz sorrendben balról, vagy jobbról a kerettől függően. Azt, hogy éppen melyik frontstílust kell használnunk, az dönti el, hogy a gardrób melyik részéhez csatoljuk a frontot.
- Ha a front olyan helyre kerül, ahol csak ferde tetőlap van, akkor a "piros" frontokból kell kiválasztanunk a megfelelő sorszámút.
- Ha a front olyan helyre kerül, ahol a kétféle tetőlap találkozik, akkor a "sárga" stílusból kell választanunk.
- Ha a front a normál, egyenes tetőlap alá kerül, akkor a "zöld" stílusból kell választanunk.
Az alábbi képen szemléltetjük, hogy a példán szereplő 4 paneles kerethez melyik tolóajtókat kell csatolni:
- A tolóajtókhoz automatikusan csatolódik a fogóprofil és egy alsó tartó. Ezek fogantyú színt vesznek fel. A fogóprofil vastagságát a tolóajtó méretrendszer kivezetésinél tudjuk állítani, a TT-G panel fogóprofil értékkel. Ha ez az érték nulla, akkor a fogóprofil eltűnik. A fogóprofilt ki is törölhetjük miután kijelöljük, de a fogóprofil szélesség akkor is le lesz vonva az ajtó szélességi méretéből.
- A tolóajtók vastagságát a TT-G panel vastagság értékkel tudjuk állítani.
- Minden tolóajtónak meg tudjuk határozni a mélységi pozícióját. Ezt a TT gardrób x. ajtó poz (ahol x az ajtó sorszáma) kapcsolóval tudjuk megtenni, amit szintén a kivezetések között találunk meg.
A tolóajtókhoz tudunk csatolni még osztásokat is. Ezek az osztások front 2 színt vesznek fel a belső részükön, a keretük pedig fogantyú 2 színt. Ezek az osztások csatolás után szabadon mozgathatóak és méretezhetőek. Egymás mellett lévő frontokon az osztások könnyedén egy szintbe hozhatóak, egérrel való mozgatáskor egymáshoz illeszkednek.
A tolóajtók láthatóságát a Nézet fülön lévő tolóajtó ikonnal tudjuk ki-bekapcsolni. A belső rész berendezésénél tud segíteni, hogy ne kelljen az ajtók mozgatásával bajlódni.
Hátlapok csatolása
A hátlapokat a frontokhoz hasonlóan tudjuk csatolni. Az alábbi képen láthatóak a hátlap csatolások:
A hátfalak az osztásokat figyelik, minden hátfal elem az osztókhoz van rögzítve. Itt nem különböztetünk meg stílusokat, mint a frontoknál, azt a program automatikusan meghatározza.
A hátfalak az osztók számát figyelik, automatikus panelkövetésnél minden esetben ugyanannyi hátlap lesz, mint panel.
Egy nagy különbség van a hátfal és front csatolás között, hogy itt az utolsó elemnek mindig ugyanannak kell lennie, függetlenül attól, hogy hány osztásunk van. Ez az elem a TT-G bal/jobb hátfal záró, képünkön az utolsó. Ez azt jelenti, hogy ha négy osztásunk van, akkor az első három számozott hátfalat kell csatolnunk, majd az utolsó záró elemet.
Figyelem! Az utolsó elem csatolása automatikus panelkövetésnél csak akkor fog megfelelően működni, ha a TT-G belső osztók száma érték eggyel kisebb, mint a TT-G panel szám érték!
A képen egy 3 osztós, 4 paneles automatikus panelkövetésű gardrób szekrény látható.
Falak csatolása
A gardróbhoz hozzá tudjuk csatolni a plafont, ferde plafont, illetve az alacsonyabb oldalhoz tartozó falat is.
- A ferde elem automatikusan fel fogja venni a tetőlap szögét és pontosan illeszkedni fog.
- A behelyezett falak szabadon méretezhetőek berendezés után.
- A ferde plafon befoglaló kerete nem fog illeszkedni az elemmel, mivel abból van kiforgatva. A méretezés azonban így is működik.
Fix és mobil polcok csatolása
Polcokat a kerethez tudunk csatolni, szintén osztásonként mint a frontokat, vagy hátlapokat.
Az utolsó elem itt is egy záró elem, mint a hátfalnál. A polcoknál szintén ezt a záró elemet kell csatolni az utolsó osztáshoz.
A polcok berendezés után szabadon pozícionálhatóak és méretezhetőek. A polcokhoz berendezés után egyéb kiegészítő elemek csatolhatóak, miután kijelöljük őket.
Kiegészítő elemek csatolása
Vasalatokat, dobozokat az osztókhoz tudunk csatolni, a vasalatokhoz pedig további ruhákat, cipőket és egyéb kiegészítőket tudunk csatolni. Belső gardrób fiókokat szintén csatolással tudunk berendezni.
Az osztók kijelölésével a csatolásoknál láthatjuk az osztáshoz tartozó csatolásokat. Ha vízszintes vonalakat látunk egy csatolás nézőképét, az azt jelenti, hogy a csatolás magassági pozíciója attól függ, hogy a nézőképen hova kattintunk. A behelyezett elemek ettől függetlenül szabadon mozgathatóak csatolás után.
Az keret csatolásai között található elemeket az utolsó osztáshoz tudjuk csatolni.
Természetesen az elemekben, alkatrészek között minden csatolható elem megtalálható és manuálisan is berendezhető, a csatolások viszont pontosan fognak illeszkedni. Egyes elemek pedig (frontok, hátfalak stb.) nem fognak tudni megfelelően illeszkedni, ha nem csatolással helyezzük be őket a szobába.
Kulcsszavak: #tetőtéri gardrób #tt gardrób #gardrób tervezés
Hozzászólások
0 hozzászólás
Hozzászólások írásához jelentkezzen be.