Videónkban megtervezünk egy gardróbszekrényt
A GARDRÓB rendszer használata
Alapkoncepció
A gardrób adatbázis használata eltér az általánosan megszokottól, pl. a konyhától. A leglényegesebb különbség, hogy a gardróbszekrény vázát a program egy komplett egységként kezeli, viszont a belső alkotó elemek, polcok, tolóajtók stb. különálló objektumként csatolódnak hozzá. Minden szerkezeti megoldást, a befoglaló méreteket is, a méretrendszerben kell beállítani. A berendezett szekrény méreteit a hagyományos módon nem lehet megváltoztatni, csak a méretrendszerben. Viszont ez bármikor megtehető, és ez kihat az összes csatolt objektumra is, vagyis egy teljesen berendezett szekrény összes paraméterét utólag is megváltoztathatjuk, a méreteit is, és a rajz ezeket automatikusan követi.
A 3.8-as verziótól a Méretrendszer kivezetésekkel a berendezőben is lehetséges a gardróbszekrényeket méretezni, illetve a kiválasztott fontosabb kapcsolókat állítani.
Gardrób szekrények méretezés, mozgatása
A bútorok méretének és helyzetének módosítására két lehetőség van. Az egyik a megszokott módon a berendezés közben, pl. az egérrel. A másik lehetőség a méretrendszerben való beállítás következetes megtartása, ami visszamenőleg kihat a már korábban berakott bútorokra. Ez a két lehetőség nem kombinálható!! Ezt minden objektumnál be lehet állítani a bútor adatbázisban, szélességben, mélységben, és magasságban külön-külön, a rögzített kapcsolóval, a kezdő méreteknél, ill. a csatolásoknál egyaránt.
Tehát, ha azt szeretnénk, hogy egy bútor helyzetét a méretrendszer határozza meg, akkor azt egérrel nem lehet eltolni. Viszont ha azt akarjuk, hogy egérrel lehessen tologatni, akkor annak a pozíciója már nem tud utólag a méretrendszer alapján változni. Így tudtuk megoldani, hogy pl. a polcok szélességei és vízszintes pozíciói kövessék a méretrendszert, tehát ha megváltoztatom a szekrény szélességét, akkor azt a polcok is követik, viszont függőlegesen szabadon lehet mozgatni, de csak függőlegesen
Váz
A szekrény váza - mint önállóan behelyezhető objektum - tartalmazza a gardrób oldalait, alját, tetejét, a belső oldalakat és függőleges osztókat, valamint a felső vízszintes összekötőt. Hat ilyen komplett váz lett kialakítva a belső osztásoknak megfelelően, vagyis 1-6 osztásos szekrényeket tudunk egyben kezelni. Több osztás is természetesen megvalósítható, de ilyenkor már több egységet kell egymás mellé helyezni, lásd. később. A vázhoz automatikusan csatolódik annyi belső blokk, ahány osztásos a szekrény, valamin egy felső, és egy alsó sín. Az alsó sínhez viszont szintén automatikusan csatolódnak a tolóajtók az osztásnak megfelelő számban. A csatolásokra azért van szükség, hogy azokat, mint önálló objektumokat ki lehessen jelölni a további csatolásokhoz, el lehessen mozgatni, vagy éppen ki lehessen törölni. Ha ezeket a váz belső alkatrészeként kezelnénk, akkor mindezt nem tehetnénk meg.
A váz befoglaló formájának nincs vastagsága! Erre szintén a további kijelölések miatt volt szükség. Ha teljes mélysége lenne, a benne lévő alkatrészeket nem tudnánk közvetlenül kijelölni, csak kerülő úton. A váz kijelölésénél ezt figyelembe kell venni! A belső blokkok kijelölhető, átlátszó felületek szintén vastagság nélkül. Ezekhez lehet a belső alkatrészeket, polcokat, vasalatokat stb. csatolni.
|
|
A váz. |
A középső blokk. |
A váz belső elrendezését a legapróbb részletekig a méretrendszer 20 különböző oldalán lehet beállítani.
Minden osztásnak van külön méretezett felül- és elölnézete.
A felülnézeteken állíthatjuk be az oldalmegoldásokat, az osztások ill. a tolóajtók szélességeit és elrendezéseit.
A rendszer külön kezel külső és belső oldalt. Mindkettőnek külön beállítási lehetőségei vannak, mégpedig a jobb és a bal oldalnak külön-külön. A fenék és tető megoldásoknál is szintén van külső és belső. A tulajdonságok beállításainál a normál korpuszszín a belső, a 2. korpuszszín a külső rendszer színe. A gyártás-előkészítés anyag-csere oldalán ezeket különböző vastagságúra is állíthatjuk.
A belső osztások (blokkok), és a tolóajtók automatikusan egyenletesen osztódnak el, de ezen változtathatunk.
A blokkoknál lehetőség van az osztók tetszőleges mértékű eltolásának, vagy a blokkok szélességei direkt megadásának. Bármelyik blokknak adhatunk méretet, a többi egyenletesen oszlik szét. Kivéve, ha mindegyiknek adunk direkt értéket, mert ilyenkor a jobb szélső a beírt értéktől függetlenül a maradék méretet veszi fel. A 0 jelenti azt, hogy nem adtunk értéket. A direkt méreteknél osztások számától függetlenül mind a 6 blokk szélességét meghatározó értéket ki kell tölteni. Ha a blokkok száma kisebb mint 6, a fennmaradó helyekre 0-t kell beírni.
A tolóajtóknak csak direkt méreteket adhatunk.
Az elölnézetben állíthatjuk be egyenként, hogy a függőleges osztók végigmenjenek-e, vagy csak a vízszintes összekötőig. Blokkonként eldönthető, hogy legyen-e benne vízszintes összekötő, vagy ne legyen.
Belső részek
Minden blokk külön kijelölhető. Ezekhez lehet csatolni a belső részeket.
A gardróbszekrény a felső összekötőn kívül 6 vízszintes sávra van osztva. A sávok pozícióit a méretrendszer "gardrób polcok" oldalán állíthatjuk.
A csatolások kis nézőképei látható sávokra vannak osztva. Amelyik sávba kattintunk, a szekrényben annak megfelelő a sávra fog az adott elem kerülni. Vigyázat! a legalsó sáv a blokk alja! A polcoknál pedig a legfelső az összekötő. Az egyenletes elosztásoknál lehet ezekre szükség. Minden blokkba csatolt elem úgy lett beállítva, hogy fel-le lehessen mozgatni, így ezek tetszőleges helyre átrakhatók.
Természetesen a sávok méretrendszerbeli megváltoztatása ezekre már nem fog hatni, mint ahogy azt már fent írtam. A kihúzható vasalatoknál két elem kerül be egyszerre. Az egyik a vasalat tartója, ami fel-le mozgatható, valamint kötelező hozzácsatolással maga a vasalat, ami viszont csak előre-hátra mozgatható. Így a vasalatok kihúzhatók, akár egérrel is, persze csak akkor, ha az aktív fal a padló! Minden elemhez szintén csatolni lehet a hozzájuk passzoló további elemeket vagy kiegészítőket, ruhákat, cipőt stb. A kiegészítők az eredeti helyükről elmozdíthatók, átméretezhetők, viszont a hordozó (polc, vasalat stb.) mozgatásával, kihúzásával ezek együtt fognak elmozdulni. A kiegészítők színeit gazdagon variálhatjuk.
|
|
A tartó. |
A vasalat. |
Mivel egymásba ágyazott objektumokról van ilyenkor szó, a kijelölés nehézségekbe ütközhet. Probléma esetén használja a gyorslistás kijelölést!
Fiókok csatolása
A fiókokat a többi elemhez hasonlóan blokkhoz csatolással helyezhetjük be. Három magassági méret, valamint három vízszintes elrendezési megoldás közül választhatunk. A fiókokat berakhatjuk egyenként, vagy max. 6 darabos csoportokban. A csoportokban csak az 1. magassági méretű fiókok szerepelnek. Lehet teljes blokk szélességben berakni a fiókokat, vagy valamelyik oldalon kisebbítve. Ha csak pár centivel szeretnénk a fiókokat kisebbre venni, akkor válasszuk a távtartós megoldást. Ebben az esetben a távtartó szélességét kell a méretrendszerben megadni (gardrób fiókok / Oldal távtartó szélesség).
A másik megoldás, hogy a fiókok magasságában egy függőleges osztóval kettévágjuk a blokkot, az egyik oldalra kerülnek a fiókok, a másik pedig szabadon marad. Ebben az esetben a fiókok szélességét kell a méretrendszerben megadni (gardrób fiókok / Fiók szélesség).
Ha egyenként rakjuk be a fiókokat, akkor mind a három magassági méretből választhatunk. A berakott fiókhoz csatolással rakjuk a következőt alá, vagy fölé. Így tetszőleges variációban alkalmazhatjuk a különböző magasságokat. Ha animációban szeretnénk a fiókokat kihúzni, akkor szintén ezt a megoldást kell alkalmazni, mert ilyenkor minden fiók külön objektum, és mozgatni csak különálló tárgyakat tudunk.
Tolóajtók
Nagy variációs lehetőséget biztosítottunk a tolóajtók kialakításában. A szerkezeti elemek méreteit, és 3 összekötő helyzetét a méretrendszerben lehet beállítani, úgy mint osztásonként a betétrész szálirányát, akár átlósra is. A tulajdonságokban a frontválasztásnál közel 40 variációból választhatunk. Itt találhatók olyanok, amelyek egyenlő részekre osztják az ajtót, az összekötő beállításaitól függetlenül. Vannak ahol 1, 2, vagy 3 összekötő távolságát szabadon állíthatjuk. Ezek között vannak szimmetrikusak és aszimmetrikusak. A tolóajtók nézőképein megjelenik két szám, a bal oldali jelzi, hogy hány részre van osztva az ajtó, a jobb oldali pedig, hogy hány összekötő beállítását figyeli.
|
|
|
Az első példánál 4 egyenlő részre osztjuk a tolóajtót, és ilyenkor természetesen nem figyeli az összekötő beállításait.
A második példánál 3 részre osztódik az ajtó, és 2 összekötőt állíthatunk.
A harmadik példa a 2. szimmetrikus megfelelője, ahol már 5 részre osztjuk az ajtót, de csak szintén 2 összekötőt állíthatunk.
A színek jelölik, hogy melyik részt mivel állíthatunk be. A világos drapp a normál frontszín, a sötétebb drapp a 2. frontszín beállításai. A bordó az 1. kiegészítő szín, a kék pedig a 2. kiegészítő szín, amiket nem a tulajdonságoknál kell állítani, hanem a jobb oldali eszközsoron, és mindig egyediben.
A tulajdonságoknál még a front élzáró színnel állíthatjuk a keret színét. Természetesen, ha a 2. frontszínt nem állítjuk be, akkor az automatikusan az 1. frontszín lesz. A kiegészítő színeknél mind a kettőt be kell állítani, de lehetnek azonosak.
A szín választék a front színeknél és a kiegészítő színeknél nem azonos. A front színek között megtalálható az összes front szín ami az adatbázisban van a bútorlap színekkel együtt, plusz a speciális felületek, bambusz fonatok, üvegek stb. A kiegészítő színek között csak az utóbbiak szerepelnek, valamint néhány egyedi kép, ami akár bővíthető is saját fotóval.
A tolóajtók mozgathatók, de csak jobbra-balra.
A tolóajtók a nézet-ben egy ikonnal kikapcsolhatók, így a belső részeket egyben láthatjuk.
Extra megoldások
Több egység egymás mellé helyezése
Elképzelhető, hogy a valóságban a szekrényt több kisebb egységből állítják össze. Ha gyártás-előkészítést is használ, és a reális méretekre kíváncsi, akkor itt is több részből kell a szekrényt összeállítani. Ez akkor is előfordulhat, ha 6 egységnél nagyobb gardróbot tervez.
Az egységeket a hagyományos módon egymás mellé kell helyezni. A méretrendszer beállításokat viszont külön-külön kell egységenként, egyediben kezelni. (a bal oldali egységnek nem lesz jobb oldala, és fordítva stb.) Hogy a két egymás mellé helyezett egység esetében a tolóajtók átfedését is meg tudjuk oldani, be lehet állítani az ajtók ill. a sín túlnyúlásait oldalanként.
6 egységes rendszerig érdemes először egybe kirajzoltatni a szekrényt a méretrendszerben, ahol mankóként kiolvashatók a majdani kisebb egységek szélességi értékei és a tolóajtó túlnyúlások, amiket aztán majd külön-külön alkalmazunk.
Egy 3+2 egységre bontás.
Nem az osztásnak megfelelő számú tolóajtó
Annyi különálló sín objektum van, ahány osztást tudunk csinálni, vagyis 6. Minden sínhez értelem szerűen annyi ajtó csatolódik automatikusan, ahány osztásos. A kiválasztott számú egység behelyezésekor a vázhoz automatikusan csatolódik az osztásnak megfelelő sín, és persze a sínhez az ajtók. Mivel ezek mind önálló objektumok, ezek ki is törölhetők. Ha a sínt kitöröljük, az ajtók is eltűnnek. Viszont a vázhoz manuálisan csatolható az összes (1-6) osztásos sín, így tetszés szerint variálhatjuk az ajtókat. Persze az ajtók is törölhetők, viszont minden sínhez csatolható egy szabadon átméretezhető tolóajtó. A vázhoz szimpla sín is csatolható, amihez viszont csak szabadon méretezhető ajtó rakható.
Hozzászólások
0 hozzászólás
Hozzászólások írásához jelentkezzen be.